Peyzaj uygulamada öncülük eden bu sistem bahçe sulama sistemleri arasında yurt içinde her geçen gün talep görerek gelişen kurulum sistemidir. Tercih edilmesindeki en önemli unsurlar tasarruf ve orantılı sulama yapılarak bitkilerin ihtiyaç duyduğu su kaynağını kullandıkları alanın düzenli olarak almasından gelişim süreçleri doğru orantılı olacaktır. Büyük bir ekonomik katkı sağlayan bu sistemin kurulumu çok basit ve önemlidir.

Çim alanlar için en çok tercih edilmesi sulama kolaylığı ve tasarruf olarak da değerlendirilmiş olsa bile çim alanların günlük stabil ihtiyaç duydukları su oranını karşılanması durumunda bitki sağlığı ve görüntüsü doğrudan değişimi olumlu yöndedir. Çim alan uygulamalarında en büyük etkeni ise ilk uygulamadadır. Hazır Rulo Çim, Tohum Çim Uygulama veya Yeni Yöntemler için tohumun çillenme dönemi yada adaptasyon sürecinde gözlemlene bilir farklılık ortaya çıkacaktır.

Kurulacak olan sistem öncelikle kağıt üzerinde veya sanal ortamda biçimli şekilde çizilerek tasarlanmaya başlanılmalıdır. Kullanılacak olan sprink modelleri yerleştirilmeden önce kaynak suyun gücü test edilerek doğru sprink yerleştirme proje krokisi üzerinde yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken sprinklerin atış mesafelerinin bir diğer springe gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Atış mesafeleri yerleşiminde yarı çap sulamada sprink açısına engel olacak önünde kapatan bir ağaç veya nesne olup olmaması dikkate alınır.

Su tasarrufu sağlamak, bitkilerin gelişimini ve sağlığını düzenlemek için en peyzaj tasarımda kullanılması gereken önemli bir sistemdir.

Suyun gücüne göre selenoid vanalar kullanılarak ve zamanlayıcı ünitemizi buna göre seçim yapıp düzenli sulamanın verimini ön plana çıkartmalıyız. Dikkatli olmamız gereken bir diğer durum su kaynağının kullanış zamanlaması ve gücü arasındaki dengeyi oluşturmaktır. Çünkü yaz aylarında su tüketimi bölgelere göre değişiklik göstere bilmektedir.

Otomatik sulama sistemleri yer altında geçen tesisat sistemi olduğundan dolayı kullanılacak olan borular muhakkak kaliteli ve gerekli basınç dayanaklılığına göre tercih edilmeli. Sistem uzun yıllar kullanılacağı için boru seçimi çok önemli bir unsurdur.

Bağlantı parçalarının konumlandırılması doğru yapılmalıdır. Mesafe farklılığından suyun sürtünmesi hesaplanmaz ise sprinklerin atış mesafelerinde farklılıklar gözlemlenebilir.

Su kaynağımızda filtre kullanmanın önemi tesisat içerisinde tıkanmaların önüne geçerek daha sağlıklı bir sistem elde edilir.

Genellikte tercih edilmeyen bir diğer husus ise tesisat başlangıç noktasına küresel vana tercih edilmesi gerekmektedir.

Selenoid vanadan ünitemize gelen kabloları doğru seçim toprak altına uygun olacak kalitede elektronik kablo kullanılması önemlidir ve bir boru içerisinde toprağın altında muhafaza etmek daha sağlıklı ve geleceğe yönelik arızalarda sorunlarda kolaylıkla çözümle yapmamıza olanak sağlayacaktır.

Bizler otomatik sulama sistemlerinize gübre tankı entegre etmeyi düşündük, denedik ve hayata geçirdik. Artık daha sağlıklı bahçeleriniz olacak.

Otomatik Sulama Sistemleri İçin Çim Alanlarda Kullanılan Başlıca Malzemeler Listesi

  • Selenoid Vana
  • Pop-Up Sprink
  • Kangal Boru
  • Boru Çağına Uygun Priz Kolye
  • Boru Çapına Uygun Dirsek
  • Boru Çapı Kör Tapa
  • Vana Çıkışı Adaptör
  • Kontrol Ünitesi

Malzemeler Listesini Market Sayfamızdan İnceleyerek Görselleri ve Ürünler Hakkında Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir